Váš průvodce světem kraniosakrální terapie...

Od historie k současnosti aneb od osteopatie k biodynamice...

Strom
Biodynamická kraniosakrální terapie je nejmodernější vývojovou větví kraniosakrální terapie. Kraniosakrální biodynamika ctí původ těchto přístupů v osteopatické medicíně, nicméně přináší unikátní specializaci s hlubším porozuměním energetické dynamiky v kraniosakrální terapii.
přečtěte si více
James S. Jealous
J.S. Jealous
přečtěte si více
James S. Jealous
V roce 1994 popsal koncept "Biodynamické osteopatie" a začal vyučovat na toto téma. Na jeho první kurz se přihlásilo 800 zájemců z řad osteopatů. Od té doby vyučuje biodynamickou osteopatii po celém světě. James je v úzkém spojení s přírodou a říká, že do svého učení integroval spoustu znalostí, které vypozoroval v přírodě okolo sebe. V současné době žije ve státě New Hampshire, kde dále pracuje na svém konceptu biodynamické osteopatie.
Roger Gilchrist
R. Gilchrist
přečtěte si více
Roger Gilchrist
Kraniosakrální biodynamiku studoval u jejího zakladetele, Franklyna Sillse a asistoval Sillsovi u dalších tréninků. Spousta Rogerových studentů ho považuje za skvělého pedagoga. Je autorem knihy Cranioscral Therapy and the Energetic Body a publikoval množství článků na téma energetického léčení a často přednáší na sympoziích po celém světě.
Michael Kern
M. Kern
přečtěte si více
Michael Kern
Vyučuje kraniosakrální terapii od roku 1987 a jedním z vůdčích představitelů biodynamického přístupu, pořádá semináře v Itálii, Švýcarsku, Švédsku, Rusku a Španělsku. Je zakladatelem Craniosacral Therapy Educational Trust. Je také autorem velmi oceňované knihy Wisdom In The Body - The Craniosacral Approach To Essential Health, která byla přeložena do deseti jazyků.
Franklyn Sills
F. Sills
přečtěte si více
Franklyn Sills
Frankyln Sills vyvinul mnoho přístupů a definoval mnoho pojmů, které se dnes běžně používají v biodynamickém přistupu ke kraniosakrální terapii. Za posledních dvanáct let se jeho metody rozšířily po celém světě, a to jednak díky Franklynovi a jednak díky jeho následovníkům - učitelům z Karuna institutu.
Michael J. Shea
M. J. Shea
přečtěte si více
Michael J. Shea
Má doktorát buddhistické a západní psychologie a doktorát somatické psychologie. Je zakládajícím členem a členem správní rady Asociace kraniosakrálních terapeutů severní Ameriky (Craniosacral Therapy Association of North America) a autorem bezpočtu článků a knih na téma somatické psychologie a somatické kraniosakrální terapie.
Charles Ridley
Ch. Ridley
přečtěte si více
Charles Ridley
"Hloubka jednoho jediného kraniosakrálního ošetření v roce 1973 změnila navždy moje vědomí a zapálila moje srdce plamenem nadšení. A teď, o nějakých 38 let později, je ten plamen ještě silnější a láska pro tuhle práci je samotným ztělesněním Lásky. Patnáct let jsem studoval s Dr. DeJarenettem - studentem Dr. William Sutherlanda, zakladatele kraniosakrální terapie. Když mi Dr. DeJarnette povídal o Dr. Sutherlandovi, přenesl esenci jeho učení na mě."
Kraniosakrální terapie biomechanickou cestou má své kořeny v osteopatii.
přečtěte si více
Dr. John E. Upledger
J.E. Upledger
přečtěte si více
Dr. John E. Upledger
1932 – 2012
Mezi lety 1975 a 1983 byl Dr. Upledger profesorem biomechaniky na fakultě osteopatické medicíny (College of Osteopathic Medicine) na státní unverzitě státu Michigan (Michigan State University). Během svého působení na této škole vedl tým anatomů, fyziologů, biofyziků a bioinženýrů, kteří pracovali na výzkumu, který se později stal základem nového směru, který nazval kraniosakrální terapie (CranioSacral Therapy).
Tato metoda se snaží diagnostikovat a léčit mechanické poruchy kosterní soustavy. Zabývá se celým systémem - tedy kostmi, klouby, vazy a ostatní pojivovou tkání. Osteopati předpokládají, že mnoho nemocí a obtíží souvisí s problémy v držení těla a že úprava strukturálních poměrů pomáhá člověku v uzdravení.
přečtěte si více
Rollin E. Becker
R.E. Becker
přečtěte si více
Rollin E. Becker
1910 – 1996
Rollin Becker byl muž s velikou pokorou. Považoval za důležité nechat se při ošetření vést „nasloucháním“ a současně rozpoznáním a využitím samoléčebných mechanismů uvnitř těla. Pro vysvětlení tohoto jednoduchého ale za to velmi praktického a důležitého filozofického konceptu používal pojmy „vnitřní lékař“ a „tichý partner“.
Dr. Andrew Taylor Still
A.T.Still
přečtěte si více
Dr. Andrew Taylor Still
1828 – 1917
Zakladatel osteopatie, byl rovněž lékařem, chirurgem, spisovatelem, vynálezcem a zákonodárcem za stát Kansas. Byl jedním ze zakladatelů Baker University, což je nejstarší univerzita ve státě Kansas a zakladatelem nejstarší osteopatické školy na světě - American School of Osteopathy (v současnosti přejmenovanou na A.T.Still University).
Dr. William Garner Sutherland
W.G. Sutherland
přečtěte si více
Dr. William Garner Sutherland
1873 – 1954
William Garner Sutherland byl americký osteopat a významná osobnost v americké osteopatické medicíně. Sutherland byl první osteopat, který přišel s konceptem kraniálního přístupu a systematicky ho vyučoval, i když on sám považoval A.T. Stilla za vynlázece veškeré osteopatie, vč. kraniálního přístupu. Sutherland byl prvním člověkem, který popsal rytmické změny tvarů kostí a lebky (krania). Později tento rytmický pohyb aplikoval i na ostatní tkáně v těle a považoval tento pohyb za původce změn v nemocných tkáních. Později nazval tento pohyb Primární respirací.
 

Další významné osobnosti

"Ve světě kraniosakrálních terapií se pohybuji od počátku osmdesátých let, moje srdce zareagovalo už při prvním setkání s touto metodou a zůstává zapálené dodnes. Svůj výcvik jsem absolvovala ve Švýcarsku a působím v této oblasti především jako pedagog. Do oblasti humanistické psychologie jsem vstoupila skrze téninky různých přístupů, ale bylo to až v Esalen Institutu, kde se mi otevřela brána k poznání uvědomění těla a práce s tělem."
Během svého pedagogického působení na poli klasické vědy se Sheila setkala s alternativními terapiemi a byla jimi naprosto fascinována. Udělala si masérský trénink a později začla studovat kraniosakrální terapii. Od roku 1986 provozuje praxi ve městě Stroud ve Velké Británii.
Ve svých 87 letech je jedním z neúnavných učitelů, který je inspirací pro terapeuty po celém světě a za nímž jeho žáci přicházejí bez váhání. Je proslulý pozoruhodnými výsledky svého výzkumu a praxe. Jeho výuka vychází z bohatých zkušeností na poli terapie. Původně craniosacrální terapeut a člen Asociace kraniosakralní terapie, vyškolen také v psychoterapii, poradenství a akupunktuře, se v posledních letech zaměřuje na syntézu a vytváří koherentní model tělesné terapie, která zahrnuje i mysl a ducha.